Umów się na wizytę

  Zapoznałem się z Polityką Prywatności Przychodni KEN Cybisa.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Przychodnie KEN Cybisa moich danych osobowych w celu umówienia wizyty.
  Umów się na wizytę

  Dzień Walki z Rakiem – postaw na profilaktykę!

  4 lutego 2020 r. obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day), ustanowiony w 2000 r. podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. To dobra okazja, by zaplanować podstawowe badania profilaktyczne – wcześnie wykryte nowotwory można bowiem skutecznie leczyć!

  Jak wynika z raportu „Heath at a Glance 2019” przygotowanego przez Organizację Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polska jest krajem z dość niską zachorowalnością na nowotwory (254 osoby chore na 100 tys. mieszkańców), ale jednocześnie z jedną z najwyższych statystyk dotyczących umieralności z powodu nowotworów (237 osób na 100 tys. mieszkańców). Średnia dla krajów OECD wynosi 201 zgonów nowotworowych na 100 tys. osób, a niższe niż Polska wskaźniki umieralności mają m.in. Republika Południowej Afryki (187) czy Turcja (161).

  Niestety, według danych Światowej Organizacja Zdrowia, zachorowalność na nowotwory na całym świecie będzie wzrastać – z 14,1 mln w 2018 r. do 21,7 mln w 2030 r. W Polsce w 2025 r. będzie się co roku diagnozować około 180 tys. nowych przypadków nowotworów – obecnie 165 tys. przypadków rocznie. Najbardziej wzrastać będzie zachorowalność na raka prostaty u mężczyzn, raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego (u obu płci). Jest to m.in. efekt coraz bardziej powszechnej otyłości, niskiej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowej diety.

  Badania profilaktyczne w walce z rakiem

  Tymczasem profilaktyka nowotworów wcale nie należy do trudnych. Znaczne ograniczenie ryzyka zachorowania przynosi już zmiana stylu życia – rzucenie palenia, unikanie picia alkoholu, regularny ruch oraz zdrowa dieta. Bardzo ważne są również regularne badania profilaktyczne. Wykonane raz w roku podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu, które oferujemy pacjentom naszej przychodni KEN, pozwalają sprawdzić ogólny stan zdrowia i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości skierować na bardziej szczegółową diagnostykę.

  Paniom już po 30. roku życia zaleca się profilaktyczne USG piersi – umożliwia ono wykrycie torbieli, tłuszczaków i innych zmian, także nowotworowych, we wczesnym stadium rozwoju, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Podstawą profilaktyki raka szyjki macicy jest badanie cytologiczne. Z kolei panowie po 40. roku życia powinni pamiętać o regularnym USG prostaty (gruczołu krokowego), dzięki którym powiększenie tego gruczołu również wykryć można wystarczająco wcześnie, by leczenie było mniej inwazyjne i skuteczniejsze. Wszystkie te badania wykonać można w naszej przychodni KEN.

  Oczywiście to nie wszystko. Nasi lekarze POZ w ramach profilaktyki nowotworowej mogą skierować pacjenta również na bardziej specjalistyczne badania, np. RTG klatki piersiowej (w kierunku raka płuc) czy kolonoskopię (w ramach profilaktyki raka jelita grubego).

  Nowotworom można zapobiegać i można je wcześnie wykrywać – znacznie zwiększa to szansę na skuteczne leczenie. Przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem umów się do lekarza i zaplanuj pakiet badań profilaktycznych dopasowany do Twoich potrzeb! Zapraszamy -> https://przychodniaken.pl/kontakt/.

   

   

  Umów się na wizytę

   Zapoznałem się z Polityką Prywatności Przychodni KEN Cybisa.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Przychodnie KEN Cybisa moich danych osobowych w celu umówienia wizyty.

   Potrzebujesz więcej

   informacji?

   Oddzwonimy do Ciebie.

   Numer został wysłany.

   Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.