Umów się na wizytę

  Zapoznałem się z Polityką Prywatności Przychodni KEN Cybisa.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Przychodnie KEN Cybisa moich danych osobowych w celu umówienia wizyty.
  Umów się na wizytę

  7 sposobów na mocniejsze szkliwo

  Dbanie o zdrowe i mocne zęby to wartość, którą rodzice starają się wpoić swoim pociechom już od najmłodszych lat. Wiele osób z czasem zapomina jednak o zdrowych nawykach, zaniedbując zarówno codzienną higienę jamy ustnej, jak i zdrową dietę wpływającą na mocniejsze szkliwo. Konsekwencją mogą być jednak nie tylko ubytki i próchnica – słabe zęby wypadają wcześniej, utrudniają jedzenie, a z powodu stanów zapalnych obniżają samopoczucie i zdrowie całego organizmu. Co zrobić, by temu przeciwdziałać? Oto 7 skutecznych sposobów na mocniejsze szkliwo i zdrowe zęby.

  Wapń – wzmacnia szkliwo i kości

  Obecność wapnia w diecie jest istotna szczególnie u dzieci, które dopiero rozwijają swój układ kostny. Jak się jednak okazuje, wapń jest też najważniejszym składnikiem budulcowym szkliwa i włączenie go do diety pozwala nie tylko je wzmacniać, ale i zapobiegać próchnicy. Zarówno kwasy jak i cukry obecne w diecie i niemożliwe do uniknięcia wpływają negatywnie na strukturę szkliwa, prowadząc do jego demineralizacji. Aby przywrócić równowagę, warto przyswajać wraz z posiłkami potrawy bogate w wapń, fosfor, żelazo, magnez i witaminę D. Mogą to być nie tylko nabiał, ale też sardynki, migdały, orzechy brazylijskie, jarmuż czy sezam.

  Remineralizacja szkliwa pastą do zębów

  Jeśli sięgasz w drogerii po pierwszą na półce pastę do zębów, trudno oczekiwać po niej wiele. Szkliwo nie regeneruje się samodzielnie, dlatego każdy sposób wzmacniania go będzie dla zdrowia zębów niezwykle istotny i wybór odpowiedniej pasty nie jest tu wyjątkiem. Te posiadające w składzie związki wapnia i fosforu pozwalają dostarczyć do szkliwa niezbędnych minerałów podczas szczotkowania. Stomatolodzy odradzają przy tym dość zdecydowanie pasty o dużej ścieralności, których zadaniem jest np. usuwanie przebarwień po papierosach. Te z oznaczeniem RDA powyżej 70, przy regularnym szczotkowaniu zębów będą ścierały powierzchnię szkliwa nawet wtedy, gdy nie ma na niej przebarwień, doprowadzając do jego osłabienia. Niewskazane są też domowe dodatki do pasty w postaci soku z cytryny czy sody oczyszczonej – wybielanie zębów pozostawmy stomatologom, którzy zrobią to znacznie bezpieczniej.

  Probiotyki na zdrowe szkliwo

  Stosowanie antybiotyków osłabia organizm na każdym poziomie, wpływając na zaburzenie równowagi naturalnej flory bakteryjnej także w jamie ustnej. Stomatolodzy od lat zauważają związek z osłabieniem zębów, a częstymi infekcjami i koniecznością stosowania antybiotyków. Rozwiązanie? W diecie powinno pojawiać się więcej produktów naturalnie probiotycznych, a więc kiszonek, jogurtów czy kefirów, ale same probiotyki warto też suplementować.

  Dieta na mocne zęby

  W reklamach past do zębów i preparatów do higieny jamy ustnej często słyszy się o poziomie pH, czyli kwasowości środowiska. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom może pogarszać stan zdrowia naszego szkliwa, sprzyjając rozwojowi złych bakterii i powstawaniu próchnicy. Czego więc unikać w diecie, by zapewnić jak najbardziej zbilansowany poziom pH? Przede wszystkim nadmiernych ilości cukru i produktów słodkich, które prowadzą do uszkodzeń szkliwa i przyspieszają namnażanie się bakterii. A jeśli trudno powstrzymać się od słodkości, zastąpienie cukru naturalnym ksylitolem może okazać się naprawdę dobrym rozwiązaniem.

  Regularne fluorowanie

  Podobnie jak wapń, fluor odgrywa niezwykle ważną rolę w budowaniu twardego, odpornego na zużycie szkliwa. Związki fluoru hamują rozwój próchnicy i wspomagają remineralizację szkliwa, ważną zarówno dla zębów mlecznych, jak i stałych. Fluor obecny jest dzisiaj w praktycznie każdej paście do zębów, stąd jego włączenie do codziennej pielęgnacji nie powinno być większym problemem.

  Sprawdzenie stanu zdrowia

  Każda, nawet najdrobniejsza infekcja organizmu może wpływać na zdrowie naszych zębów i wiele osób zmaga się ze słabszym szkliwem nawet przy stosowaniu się do wszystkich wymienionych tu już wskazówek. Refluks żołądkowy, problemy z układem trawiennym, ciąża czy predyspozycje genetyczne mogą sprawić, że nawet porządne szczotkowanie nie zapobiegnie wszystkim problemom z zębami. Wiedząc co nam dolega łatwiej będzie jednak opracować skuteczny plan działania.

  Częste wizyty u dentysty

  Ostatnim, choć jednocześnie najbardziej oczywistym sposobem na zdrowe szkliwo są regularne wizyty u dentysty. Zalecane przynajmniej raz na pół roku nie służą temu, by za każdym razem leczyć ubytki, ale skupić się właśnie na lepszej profilaktyce zdrowia szkliwa. Stomatolog może doradzić w kwestii wyboru szczoteczki czy wskazać techniki, które są dla szkliwa łagodniejsze, a podczas kolejnych wizyt zająć się także usuwaniem kamienia nazębnego powodującego powstawanie ubytków i osłabienie szkliwa.

   

  Umów się na wizytę

   Zapoznałem się z Polityką Prywatności Przychodni KEN Cybisa.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Przychodnie KEN Cybisa moich danych osobowych w celu umówienia wizyty.

   Potrzebujesz więcej

   informacji?

   Oddzwonimy do Ciebie.

   Numer został wysłany.

   Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.