Umów się na wizytę
Umów się na wizytę

„Na bóle pleców o różnym podłożu cierpią ludzie coraz młodsi” – wywiad z lek. med. Marcinem Dulasem

O tym, jakie są przyczyny bólu kręgosłupa, jak można się przed nimi ustrzec i dlaczego trzeba go leczyć, rozmawiamy z lek. med. Marcinem Dulasem – ortopedą z kliniki KEN.

 

PYT: Po czym można rozpoznać, że z naszym kręgosłupem dzieje się coś złego?

ODP: Lek. med. Marcin Dulas, ortopeda:Podstawowym objawem jest ból. Nie musi być stały – dolegliwości mogą pojawiać się w określonych sytuacjach, np. podczas jazdy samochodem, podczas wysiłku fizycznego, a nawet w trakcie odpoczynku. Poza bólem samego grzbietu, niepokojącymi objawami mogącymi świadczyć o problemie z kręgosłupem są dolegliwości w obrębie kończyn, takie jak drętwienie, osłabienie siły mięśniowej, ograniczenie precyzji ruchów, osłabienie pojawiające się po wysiłku czy dolegliwości bólowe kończyn.

 

PYT: Mówi się, że bóle kręgosłupa są już dolegliwością cywilizacyjną, która dotyczy coraz młodszych osób. Czy może Pan to potwierdzić?

ODP: Niestety, to prawda. Dotychczas bóle pleców kojarzono głównie ze zmianami zwyrodnieniowymi występującymi u osób starszych, jednak obecnie duża liczba pacjentów zgłaszających się z bólem kręgosłupa to ludzie młodzi – 20-, 30- i 40-latkowie. Oczywiście problem ten może dotyczyć każdej grupy wiekowej, jednak istnieje trend, że na bóle pleców o różnym podłożu cierpią ludzie coraz młodsi, również dzieci.

 

PYT: Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa?

ODP: Przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa jest bardzo wiele. Obecnie coraz częściej są one związane ze stylem życia i dotyczą młodej populacji. Chodzi tu głównie o siedzący tryb życia w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej. Wówczas mamy do czynienia z bólami spowodowanymi przeciążeniem i dyskopatią. Nie należy także zapominać o innych przyczynach, takich jak zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się wraz z wiekiem, złamania, w tym również złamania osteoporotyczne, przyczyny reumatologiczne i neurologiczne, wady wrodzone, skolioza, zmiany nowotworowe (najczęściej przerzuty nowotworowe do kręgów) i inne.

Dlatego też ważne jest, aby w przypadku nieustępującego bólu, znacznego nasilenia, nagłego początku lub dodatkowych objawów ze strony kończyn, skontaktować się lekarzem.

 

PYT: Czy przed tego typu dolegliwościami można się uchronić?

ODP: Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości poprzez zmianę stylu życia. Oczywiście charakter wykonywanej pracy najczęściej nie podlega zmianie, ale to, co robimy w czasie wolnym już tak. Najważniejsza jest aktywność fizyczna i to pod każdą postacią – spacery, rower, pływalnia, siłownia, taniec. Możliwości jest wiele.

 

PYT: Jakie metody leczenia dolegliwości kręgosłupa oferuje współczesna ortopedia?

ODP: Większość bólów kręgosłupa można kontrolować poprzez działania rehabilitacyjne, modyfikację postępowania pacjenta oraz farmakologię. Jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie leczenie operacyjne.

 

PYT: Operacja jest ostatecznością?

ODP: Zwykle tak, ale są schorzenia, w których jest to jedyne skuteczne postępowanie.

 

PYT: Dlaczego bólu kręgosłupa nie można lekceważyć?

ODP: Z uwagi na mnogość przyczyn. Dlatego ważne jest, aby każdy przypadek skonsultować z lekarzem.

 

 

 

 

 

Umów się na wizytę

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.