Umów się na wizytę
Umów się na wizytę

Zdrowotne skutki otyłości

Ponad 22% uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów cierpi na nadwagę lub otyłość. Według wskaźnika masy ciała BMI, u ponad 60% dorosłych mężczyzn i 49% kobiet wyniósł on ponad 25. Specjaliści biją na alarm i z racji rozmiarów epidemii otyłości zjawisko coraz częściej nazywają pandemią. Oprócz tego, że otyłość skraca życie, jest niewątpliwie drogą do wielu chorób, o co zapytaliśmy dietetyka z Przychodni KEN – Annę Marię Stelmach.

Jakie są skutki zdrowotne otyłości?

Anna Maria Stelmach, dietetyk kliniczny: Otyłość jest chorobą, która charakteryzuje się nadmierną zawartością tkanki tłuszczowej oraz BMI (wskaźnika masy ciała). Przyczynia się to do pogorszenia jakości życia, wystąpieniem wielu chorób, a nawet może doprowadzić do przedwczesnego zgonu. Otyłość ma istotny wpływ na wiele zaburzeń metoabolicznych, jak na przykład hiperinsulinemia i oporność tkanki tłuszczowej na insulinę, hipercholesterolemia czy zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia). Wpływa również na zaburzenia hormonalne, by wymienić zaburzenia stężenia testosteronu oraz upośledzenie wydzielania hormonu wzrostu. Otyłość to również zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, nadciśnienia, niedokrwiennej choroby serca, dny moczanowej oraz stłuszczenia i marskości wątroby. Skutkiem zdrowotnym może być nawet rozwój nowotworu, zwłaszcza jelita grubego i odbytnicy. Warto wspomnieć, że innymi konsekwencjami zdrowotnymi, być może mniej zagrażającymi życiu, jednak bez wątpienia dokuczającymi w codziennych obowiązkach może być zwyrodnienie stawów kręgosłupa i kończyn dolnych, żylaki, kolana koślawe oraz płaskostopie. Redukcja masy ciała już o 10% przynosi ogromną poprawę zdrowotną.

Czy zmieniając nawyki można zmienić świadomość i uregulować styl odżywiania, a dzięki temu unormować wagę?

Anna Maria Stelmach, dietetyk kliniczny: Jeżeli nie jesteśmy od dziecka nauczeni zdrowych nawyków żywieniowych, zmiana stylu życia na pewno wymaga dużego wysiłku. Warto jednak pamiętać, że jedzenie będzie nam towarzyszyło każdego dnia, przez całe nasze życie. Zmieniając nawyki żywieniowe i decydując się na rozpoczęcie nowego, „zdrowego” etapu z pewnością musimy zrezygnować z wielu produktów, które wcześniej były dla nas normą. Myślę jednak, że najtrudniej jest zacząć, jeśli popadniemy już w rutynę – zobaczymy, że nic nie tracimy, a wiele możemy zyskać! Aby pozbyć się zbędnych kilogramów warto przejść na dietę, w której ograniczamy kalorie, jednak samo zdrowe odżywianie też daje zaskakujące efekty. Odpowiadając na pytanie uważam, że zdecydowanie tak – zmieniając świadomość i styl odżywiania możemy unormować wagę, ale i zapobiec wystąpieniu wielu chorób.

 

| Tagi: , , ,
Dodano 27 października 2016
Umów się na wizytę

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.