Umów się na wizytę
Umów się na wizytę

Zadbaj o swoje stopy i skórę latem!

Ken Chroń swoje stopy latem! fb

Latem zadbaj o stopy i skórę!

Nadeszły wakacje, a wraz z nimi letnie wyjazdy i aktywności. Podczas pobytu nad morzem czy w hotelu warto zwrócić szczególną uwagę na higienę stóp oraz stan skóry – tak, by z urlopu wrócić bez przykrych niespodzianek.

Grzybica stóp to problem kojarzony z miesiącami zimowymi, kiedy stopy przez długie godziny znajdują się w ciepłym obuwiu, często bez dostępu świeżego powietrza. Nic bardziej mylnego! Grzybicą łatwo zarazić się latem – chorobę wywołują bowiem grzyby z rodziny dermatofitów, którym do rozwoju potrzebne są ciepło i wilgoć. Z tego właśnie względu dermatofity najczęściej występują w miejscach, w których latem spędza się sporo czasu – w saunach, na basenach, pod prysznicami, w przymierzalniach.

Grzybica stóp może przyjmować różną postać, ale najbardziej rozpowszechniona jest odmiana międzypalcowa. Do jej pierwszych objawów zalicza się pieczenie, świąd i zaczerwienienie między palcami – jeśli pacjent w tym stadium choroby zgłosi się do poradni dermatologicznej w Przychodni KEN, do wyleczenia wystarczy zazwyczaj stosowanie zaleconych przez lekarza preparatów miejscowych. Jeśli objawy zostaną jednak zbagatelizowane, grzybica stóp może rozprzestrzenić się np. na paznokcie i wówczas konieczna może być terapia doustna, a nawet chirurgiczne wycięcie zakażonej płytki paznokciowej.

Aby uniknąć grzybicy stóp, należy unikać chodzenia boso wszędzie tam, gdzie mogą występować zarodniki grzybów: na basenach, w siłowniach czy saunach. Łatwe do umycia klapki-japonki warto mieć na stopach nawet pod prysznicem w luksusowym hotelu. Lepiej też nie pożyczać nikomu swoich skarpetek, ręcznika czy akcesoriami do pielęgnacji stóp (tarki, pilniki, nożyczki) – mogą one bowiem być źródłem zakażenia. Szczególnie latem po każdym myciu stopy należy wytrzeć do sucha czystym ręcznikiem, a następnie – posmarować pielęgnacyjnym kremem przeciwgrzybicznym.

Kontrola zmian skórnych to podstawa!

W trakcie wakacji nie można zapominać o regularnej kontroli zmian znajdujących się na skórze, takich jak znamiona, pieprzyki, brodawki czy kurzajki. Lato to czas, kiedy skóra jest bardziej niż zwykle narażona na działanie promieniowania słonecznego, które jest niestety jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju zmian przednowotworowych i nowotworowych skóry. Dlatego z opalaniem trzeba uważać, a jeśli już się na nie zdecydujemy należy koniecznie stosować specjalne kremy z filtrem. Ważna jest również kontrola zmian skórnych – jeśli zauważamy u siebie nowe znamiona czy pieprzyki lub te dotychczasowe zmieniły swój rozmiar, kształt czy kolor, swędzą, bolą lub krwawią, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który obejrzy zmianę i zdecyduje np. o dalszej diagnostyce lub leczeniu.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych konsultacjami z doświadczonymi dermatologami zapraszamy do Przychodni KEN -> http://przychodniaken.pl/kontakt/. Zapewniamy krótki czas oczekiwania na wizytę i profesjonalną opiekę najwyższej klasy specjalistów!

Umów się na wizytę

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.