Umów się na wizytę
Umów się na wizytę

Uwaga przed kleszczowym zapaleniem mózgu!

Uchroń się przed kleszczowym zapaleniem mózgu!

Choć wszyscy cieszymy się z coraz cieplejszych i bardziej słonecznych wiosennych dni, to jednak nie można zapominać, że wiosna i lato to czas zwiększonego ryzyka ukąszenia przez kleszcza. Te niepozorne owady są bardzo groźne dla zdrowia człowieka – jedno z najpoważniejszych powikłań po ich ukąszeniu to kleszczowe zapalenie mózgu. Skuteczną metodą ochrony są natomiast szczepienia, które wykonujemy w Przychodni KEN.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych z 2015 roku, szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu nie jest obowiązkowe, ale jak najbardziej zalecane. Dzieje się tak dlatego, że jest ono najbardziej efektywnym sposobem ochrony przed tą chorobą. Warto bowiem pamiętać, że na ukąszenie przez kleszcza jesteśmy narażeni w codziennych, zupełnie prozaicznych sytuacjach, takich jak prace w ogrodzie czy spacer w parku. Co równie ważne, ciepłe i słoneczne dni pobudzają aktywność kleszczy, a ich ukąszenie może początkowo nie dawać żadnych charakterystycznych objawów – wielu pacjentów do lekarza zgłasza się dopiero, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium.

Co do zasady, szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można wykonać już u dzieci po ukończeniu 1. roku życia. Za każdym razem ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz – należy go poinformować o przyjmowanych lekach (niektóre mogą osłabiać działanie szczepionki), ewentualnym kontakcie z osobą zarażoną oraz wszystkich objawach niepożądanych, które wystąpiły po wcześniej wykonanych szczepieniach.

Aby szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu działała naprawdę skutecznie, konieczne jest jej wykonanie według ściśle określonego harmonogramu. Najpierw należy zgłosić się na pierwsze szczepienie, po 1-3 miesiącach – na drugie, a po 5-12 miesiącach od pierwszego – na trzecie. Warto pamiętać, że szczepienia są bezpieczne – u niektórych pacjentów występuje miejscowe zaczerwienienie, obrzęk czy lekki ból głowy oraz zmęczenie, ale objawy te szybko mijają.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane szczepieniem przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu do kontaktu z Przychodnią KEN – mailowo pod adresem rejestracja@przychodniaken.pl lub telefonicznie pod numerem (22) 120 20 33. Tylko teraz szczepionka FSME-IMMUN 0.25 dostępna jest w wyjątkowej cenie 120 zł, a szczepionka FSME-IMMUN 0.5 – 140 zł. Zachęcamy do kontaktu!

Umów się na wizytę

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.