Umów się na wizytę
Umów się na wizytę

Kiedy odwiedzić dermatologa?

Spośród całej listy chorób skóry oraz jej przydatków (włosy i paznokcie), z jakimi pacjenci najczęściej zgłaszają się do specjalistów Poradni dermatologicznej Przychodni KEN, jest kilka typów, które zdarzają się najczęściej, a jakie stanowią dla pacjentów spory problem natury nie tylko kosmetycznej, ale także psychicznej. Ponieważ w całym procesie terapeutycznym bardzo ważna jest odpowiednia obserwacja własnego ciała, dla niektórych schorzeń, takich jak czerniak czy grzybica kluczową rolę odgrywa odpowiednio wczesna diagnostyka, która eliminuje ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.

 

Oto 5 najbardziej typowych chorób skóry, jakie należy skonsultować z dermatologiem:

Trądzik

Trądzik ma podłoże wieloczynnikowe i może pojawiać się w różnym wieku w zależności od rodzaju schorzenia. Spośród wielu przyczyn występowania grudek, krost i zaskórników wymienia się hormony, bakterie, cechy dziedziczne oraz nadmierne wydzielanie łoju. Najbardziej uciążliwą odmianą jest trądzik różowaty z rumieniowymi bądź krostkowo-grudkowatymi wykwitami o charakterze przewlekłym. Zmiany trądzikowe mogą pozostawiać blizny, dlatego schorzenie wymaga leczenia z zastosowaniem m. in. antybiotyków, retinoidów oraz peelingów i lasera. 

Egzema (wyprysk)

Do gabinetów specjalistów coraz częściej trafiają pacjenci z powodu egzemy. Wyprysk to inna nazwa tej choroby, która ma nieinfekcyjne podłoże zapalne, a towarzyszące jej zmiany mogą być uciążliwe i znacząco obniżać jakość życia ze względu na jej przewlekły charakter. Schorzenie ma postać swędzących grudek bądź pęcherzyków, z jakich sączy się wodnisty płyn. Zmiany, które oprócz świądu mogą wywoływać bolesność, z czasem doprowadzają do przesuszenia skóry, która pod wpływem podrażnień zaczyna się łuszczyć, a chorobowo zmienione miejsca mogą ściemnieć i pogrubieć. Leczenie egzemy jest głównie objawowe i polega na złagodzeniu dolegliwości związanych ze zmianami skórnymi.

Znamiona 

Znamiona, popularnie zwane „pieprzykami” to niegroźne zmiany mealnocytowe o różnej budowie i podłożu, jakie pojawiają się zwykle na tułowiu, twarzy czy grzbietach rąk. Ryzyko rozwoju czerniaka – jednego z najgroźniejszych nowotworów – oraz transformacji złośliwej wzrasta najczęściej w  przypadku zmian atypowych i wrodzonych, jasnej karnacji i nadmiernego działania promieni UV. Choć okres lata może nasilać pojawienie się zmian, diagnostyka pieprzyków jest aktualna cały rok. Nie należy bagatelizować żadnej niepokojącej zmiany, jaką zaobserwujemy na skórze zwłaszcza tej, która szybko wzrasta i zmienia swój kształt. Należy to skonsultować z lekarzem, a przeprowadzane w ramach wizyty badanie dermatoskopowe pozwala na ocenę struktur barwnikowych i podjęcie stosownego leczenia.

Grzybica skóry

Grzybica jest bardzo rozpowszechnioną chorobą, jaka występuje wskutek złamania naturalnej bariery ochronnej organizmu, umożliwiając grzybom wniknięcie w skórę. Jest wiele typów grzybów chorobotwórczych, jakie dają różne objawy, od grzybicy skóry gładkiej i jej przydatków, po różne odmiany kandydozy i łupież pstry. W trudnych diagnostycznie przypadkach zaleca się wykonanie badania mikologicznego, a terapia najczęściej opiera się na zastosowaniu preparatów doustnych i zewnętrznych.   

Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe są łagodnymi zmianami skórnymi wywoływanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV o różnym obrazie klinicznym w zależności od miejsca występowania i typu wirusa. Wśród kilku rodzajów brodawek, wyróżnia się  brodawki skórne (zwykłe, płaskie i brodawki stóp zw. podeszwowymi) oraz brodawki płciowe tzw. kłykciny kończyste. O ile te pierwsze przenoszone są wskutek bezpośrednich kontaktów z osobą zakażoną lub wspólnego użytkowania miejsc tj. basen, ostatnie – brodawki genitalne – przenoszone są wyłącznie drogą płciową. Wszystkie typy są zakaźne, a niektóre mogą mieć potencjał onkogenny i dlatego wymagają diagnostyki oraz konsultacji dermatologa.

Pamiętaj, żadnej zmiany nie należy bagatelizować, zwłaszcza tej, która cię niepokoi – pozwól, by jej diagnostyką zajął się lekarz. Przypominamy o trwającej cały czas możliwości konsultacji dermatologicznych u naszych specjalistów zarówno w ramach NFZ, jak i komercyjnie. Zapraszamy!

 

 

 

Umów się na wizytę

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.