Umów się na wizytę
Umów się na wizytę

Diagnostyka alergii

Coraz więcej osób wykazuje cechy alergiczne, a spośród badanych blisko połowa ma dodatni wynik testów na alergeny wziewne. Zdecydowaną większość wśród alergików stanowią kobiety (67 proc.), przy czym typowe objawy alergii najczęściej występują w obszarach miejskich, rzadziej w obszarach wiejskich. Mechanizmy reakcji alergicznych zostały już dawno temu zdefiniowane przez medycynę wraz z wykazem jednostek chorobowych, jednak większość ich przyczyn do dziś nie została w pełni zdiagnozowana, stąd nierzadko leczenie alergii polega bardziej na łagodzeniu dolegliwości i leczeniu jej objawów.

Alergia i jej rodzaje

Alergią nazywa się nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu na kontakt z alergenem (antygenem), czyli obcą substancją występującą w środowisku. Ta specyficzna nadwrażliwość nie występuje u osób zdrowych i w zetknięciu z alergenem nie pojawiają się u nich żadne objawy uczulenia.

Alergia przyjmuje kilka postaci, z którymi wiążą się różne objawy:

  •  alergia wziewna – alergeny zawarte w powietrzu, np. pyłki roślin, które mogą  wywoływać kichanie, zapalenie spojówek lub uporczywą duszność spowodowaną  obrzękiem górnych dróg oddechowych,
  •  alergia pokarmowa – alergeny w niektórych produktach spożywczych np. laktoza  mleka krowiego, gluten, jaja, orzechy – w tym przypadku typowym objawem jest ból  brzucha, biegunka i/lub zaparcia,
  •  alergia kontaktowa – alergeny w sierści zwierząt, w jadzie pszczół, w roztoczach  kurzu, w tkaninach czy w lekach, wywołujące zmiany skórne w postaci m. in.  pokrzywki lub silnego swędzenia.

Alergii bagatelizować nie można. Będąc przyczyną nawracających infekcji, obniża ona odporność całego organizmu i może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, uszkadzając zajęte tkanki. W przypadku ostrej reakcji, może z kolei dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi realne zagrożenie dla życia.

Jak diagnozować alergie?

Rozpoznawanie schorzeń alergicznych umożliwia wywiad lekarski, a skierowanie do alergologa można uzyskać od lekarza rodzinnego. Wykrywanie alergenów możliwe jest dzięki wykonaniu badań alergicznych, w trakcie których specjalista diagnozuje nadwrażliwość na różne alergeny i aby potwierdzić wyniki, oprócz testów skórnych oraz prowokacyjnych, może wykonać testy z krwi, które są jednym z najskuteczniejszych.

W Przychodni KEN w ramach badań laboratoryjnych wykonywane są badania alergiczne, jakie obejmują podstawowy test z krwi na alergeny z różnych grup:

  •  pyłkowe (pyłki pospolitych traw i drzew),
  •  roztoczowe (roztocza mąki, kurzu, siana),
  •  pokarmowe (ryby, mięso, mleko, jaja, owoce, orzechy oraz zboża, w tym gluten),
  •  pleśniowe,
  •  zwierzęce (psy, koty, konie, gołębie),
  •  insekty (jad pszczół, os i komarów),
  •  grzyby (np. Candida albicans).

Zwane testami serologicznymi, pozwalają na oznaczenie stężenia przeciwciał IgE przeciw określonym alergenom i są niezastąpione u małych dzieci (poniżej 3. roku życia) oraz u osób z bardzo silnymi alergiami wskutek m. in. zażywania leków antyhistaminowych. Testy z krwi umożliwią ponadto wykrycie trudnych do zdiagnozowania alergii krzyżowych.

Umów się na wizytę

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.