Umów się na wizytę
Umów się na wizytę

Badanie poziomu witaminy D

Niedobór witaminy D to powszechny problem. Nie ulega wątpliwości, że najlepszą jej postacią jest ta, która powstaje w naszej skórze pod wpływem słońca. W Polsce jednak, z uwagi na szerokość geograficzną i stosunkowo niewielką ilość słonecznych dni w okresie jesienno-zimowym, u ponad 90 proc. społeczeństwa poziom stężenia witaminy D (w szczególności jej formy D3) jest niższy od wskazanego, dlatego o tej porze szczególnie wskazana jest jej suplementacja. Niestety witaminę D łatwo przedawkować. Chcąc więc uniknąć niekorzystnych konsekwencji jej nadmiaru, zanim dawkowanie skonsultujemy z lekarzem, warto wcześniej wykonać badanie jej poziomu we krwi.

 

 

Skutki niedoboru

Wszyscy wiemy, że niedobór witaminy D prowadzi do osteoporozy, a jej rola w prawidłowej mineralizacji kości i odpowiednim wchłanianiu wapnia i fosforu jest nieoceniona. Znany jest też jej kluczowy wpływ na regulację pracy układu odpornościowego, a co za tym idzie – także zdolność do eliminacji komórek nowotworowych. Również zaburzenia wchłaniania, diety eliminacyjne czy niewydolność wątroby i nerek są skutkami jej niedoboru. Dlatego badanie poziomu witaminy D3 powinny wykonać szczególnie te osoby, które cierpią na chroniczne infekcje, walczą z nadwagą, towarzyszy im przewlekła senność i zmęczenie. Kiedy jeszcze występuje podejrzenie deficytu witaminy D?

  •   choroby autoimmunologiczne (np. AZS, RZS, cukrzyca)
  •   choroby sercowo-naczyniowe (np. zawał, udar)
  •   choroby alergiczne (np. astma)
  •   niedoczynność przytarczyc
  •   wirusowe zapalenie wątroby typu C
  •   przewlekłe bóle głowy
  •   depresja

 

Prawidłowy wskaźnik stężenia witaminy D w organizmie

O niedoborze witaminy D decyduje niski poziom stężenie 25-hydroksywitaminy D we krwi, który nie przekracza 20 ng/ml lub 50 nmol/l (nanogramy na mililitr / nanomole na litr) i w takim przypadku trzeba podjąć leczenie farmakologiczne. Prawidłowe wartości stężenia witaminy D to 30–50 ng/ml lub 75–125 nmol/l. Takie badanie pozwala stwierdzić czy wskazana jest suplementacja witaminy D i w jakiej dawce. Należy pamiętać, że ilość jej jednostek powinna być dobrana zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę także styl życia oraz związaną z nim dietę.

Proste badanie laboratoryjne z oznaczeniem poziomu witaminy D3 nie wymaga bycia na czczo. W Przychodni KEN, pobranie krwi wykonuje profesjonalny personel medyczny we współpracy z renomowanym laboratorium, a badanie, które zwykle kosztuje 120 zł, tylko w styczniu wykonywane jest w promocyjnej cenie – 99 zł! Rekomendujemy je szczególnie Paniom w ciąży – dzięki niemu przyszłe mamy dowiedzą się czy zapewniają swojemu organizmowi odpowiednie stężenie tej cennej witaminy, czy jak większość Polaków z powodu jej deficytu wymagają suplementacji.

Zapraszamy – promocja trwa!

 

Umów się na wizytę

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.