Umów się na wizytę
Umów się na wizytę

Nietolerancja pokarmowa – jak ją rozpoznać?

Ciągłe kłopoty ze zdrowiem i brak właściwej odpowiedzi organizmu na podejmowane terapie u specjalistów może wskazywać, że cierpimy na nietolerancję pokarmową. Odpowiada ona za większość przewlekłych chorób, takich jak zmiany skórne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcia, migreny, a nawet depresja. Nadmiar alergenów w żywności sprawia, że nasz system immunologiczny zwyczajnie nie radzi sobie z nimi i przeciążony indukuje stan zapalny – u niektórych w postaci ogólnoustrojowych objawów, u innych zlokalizowany w określonych tkankach. Niezależnie od przyczyn, nie ma dziś wątpliwości, że nietolerancja pokarmowa staje się powoli problemem społecznym, na który cierpi nawet 45% populacji.

Trudna diagnostyka

W nietolerancji pokarmowej czas reakcji organizmu trwa kilka godzin lub kilka dni a symptomy są bardzo zróżnicowane – od złego samopoczucia, przez biegunki i wzdęcia, aż do migrenowego bólu głowy – wyjaśnia Anna Maria Stelmach, dietetyk kliniczny. To sprawia, że nietolerancja pokarmowa jest trudna do zdiagnozowania i to również odróżnia ją od alergii pokarmowej, w przypadku której reakcja organizmu jest natychmiastowa. Jej objawy z kolei pojawiają się nawet w kilka minut po kontakcie z alergenem, do 2 godzin maksymalnie.

Spożywanie pokarmów wywołujących nietolerancję pokarmową nasila objawy w postaci dolegliwości zdrowotnych wskutek zwiększenia stężenia przeciwciał IgG w organizmie, odpowiedzialnych za szkodliwe reakcje, a w konsekwencji wiele chorób. Nierozpoznana nietolerancja pokarmowa może doprowadzić do rozwoju nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby Hashimoto (choroba tarczycy) czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Aby tego uniknąć, jedynym rozwiązaniem jest dopasowanie indywidualnej diety, eliminującej produkty mające niekorzystny wpływ na zdrowie, jeśli już zaistnieje takie podejrzenie.

Testy na nietolerancję pokarmową – jaki wybrać?

Ustalenie tego, co możemy jeść, a czego musimy unikać jest podstawą profilaktyki. Leczenie schorzeń bez tej wiedzy będzie wyłącznie koncentrować się na objawach i nie przyniesie żadnych efektów. Zmiana menu i wiedza na temat tego, które produkty powodują niepożądaną reakcję jest punktem wyjścia, a sprzymierzeńcem w walce z nietolerancją pokarmową są testy, które pozwalają zidentyfikować pokarmy wywołujące reakcję niepożądaną. Na rynku jest ich wiele, zaczynając od testów opóźnionej alergii, kończąc na kodzie metabolicznym, który analizuje 200 produktów spożywczych i ocenia siłę reakcji na dane alergeny, a nie tylko ich występowanie. – Osobiście za najlepszy wybór uważam testy z krwi, ponieważ działają zarówno na alergię IgE zależną (wczesną), jak i IgG zależną (późną), w przeciwieństwie do testów skórnych przeznaczonych jedynie do alergii IgE zależnych czy absolutnie niewiarygodnych testów domowych – tłumaczy dietetyk, Anna Maria Stelmach. – W tym ostatnim przypadku nigdy bowiem nie będziemy mieć pewności czy taki test został wykonany prawidłowo oraz czy wynik nie jest błędny. Nietolerancja pokarmowa ma wiele specyficznych objawów, które może zweryfikować dopiero wywiad lekarski i żywieniowy, wskazując produkty wywołujące nietolerancję – dodaje. Konsultacja lekarza i/lub dietetyka jest więc dla całego procesu terapeutycznego kluczowa. Specjalista skieruje nas do odpowiedniego laboratorium, gdzie zafałszowanie wyników jest praktycznie niemożliwe. Równie ważna jest ich interpretacja, ponieważ to od nich zależy opracowanie i wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety eliminującej uczulający nas składnik pokarmowy.

Umów się na wizytę

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.